Sektörel Olarak Reklam Yapmak
Sektörel Olarak Reklam Yapmak

Sektörel Olarak Reklam Yapmak Ülkemizde toplum olarak bilinçsiz bir tüketici konumuna geldik. Bir ürünü alırken ya da kullanırken o ürünün ihtiyacımız olup olmadığını artık düşünemez olduk. Herkesin ayak uyduramadığı bir akım var aslında. ‘Bende neden yok ?’ akımı. Bu akım tamamıyla sektörel markaların kendi ürünlerini pazarlayabilmek için uyguladıkları bilinçli bir tuzaktır. Toplumumuzda gerek statü ayrımına gerek kazanç ayrımına bakmadan, her kesime hitap edilen görsel ve somutlaştırılmış reklamlar kullanılır. Bir kıyafet markası ürünün fiyatı ya da alıcı kitlesi ne olursa olsun reklamını yapmaktan kaçınmaz. Hatta mümkünse o ürünü viral bir projeye dönüştürmekten çekinmez.

Sektörel Olarak Reklam Yapmak

Ya da bir telefon markası ürününün bir üst modelini ufak bir stratejiyle öbür model eskimeden üst modeli pazarlayabilir. İşin ilginç tarafı ise, bireylerin ihtiyacı olsun olmasın o ürüne gereksinim duymasıdır. Bu durum yoksulluktan değil açlıktan meydana gelir. Sürekli tüketme ve her şeyi alma içgüdüsü insanlara rahatlık ve öz güven verir. Reklam sektörünün çok iyi bildiği şeylerden birisi de, kişilerin istek ve hayallerine dokumalarıdır. Ürünün reklamı gösteriş, süslemeler ve birçok sunum teknikleri alanında uzman kişilerce hazırlanıp önümüze servis edilmiş yemek gibi karşımıza çıkıyor. Toplumun içgüdüsel açlığını yakalayabiliyorlar.

Stratejik Satış

Bir x patlamış mısır markası, küçük ve büyük boy olarak 2 adet mısır satmayı planlıyor. Küçük boy mısırı 5 TL büyük boy mısırı 12 TL gibi bir fiyata satmaya çalışıyor diye düşünelim. Herkes gibi sizler de ufak boy mısır tercih edeceksinizdir. Firma da önceleri 2 boy olarak hizmet sunar fakat büyük boyun çok fazla satılmadığı gözlemlenir. Pazarlama ve reklam uzmanları bu iki ürünün arasına bir de orta boy diye yeni bir ürün koyup satışa sunarlarsa ve o ürünün fiyatı 10 TL olursa içgüdüsel olarak diğer insanlar gibi Orta boya 10 TL vermektense büyük boya 12 TL vermek daha mantıklı deyip büyük boy mısıra yöneleceksiniz. Küçük boy mısır ise gözünüze az görünecek. İşte bu tamamıyla sektörel reklam ve dahice planlanmış bir pazarlama tekniğidir.

Peki, Ne Yapmalı?

Bir ürünü alırken, önceliğinizin o ürün değil sizin bütçeniz olması gerekir. Sektörde ki markaların ve reklamların birçoğu ihtiyaç olur mantığıyla satış yapıyor bunu unutmayın. Kazancınızı ve bütçenizi harcarken, bir algı oyunu içerisinde olup olmadığınızı düşünmeden alışverişe çıkmayın. Duygu ve düşüncelerinizi yönetmeyi çok iyi bilen uzmanların olduğunu ve sizlere görsel, işitsel ve algısal bir satış içerisinde bulunduklarını fark edin. Ekonomik olarak dar boğazda kalmaz ve bilinçli bir tüketici olma yolunda emin adımlarla ilerlersiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Pes Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!