Renklerin Dekorasyonda Etkisi Nedir?

Renklerin Dekorasyonda Etkisi Nedir? Renklerin insanlar üzerindeki etkileri bilinen bir gerçektir. Bu nedenle dekorasyonlarda etkileri çok büyüktür. Kullanılan mekâna uygulanacak renkler, mekânın estetiğine, orada bulunan kişilere, kişilerin psikolojisine büyük oranda etki sağlarlar. Bu etki olumlu veya olumsuz şekillerde olabilir. Bu nedenle mekâna göre, yapılacak işe göre, mekânda bulunan kişilere göre tercihler yapılmalıdır. Aksi halde o mekânın dekorasyonu çok olumsuz bir hava oluşturabilir.

Renklerin Dekorasyonda Etkisi

Renkler, insanların psikolojileri üzerinde çok etkilidir. Mesela turuncu yemek yenilen yerlerde kullanılır. Sebebi, insanda iştah arttırıcı bir etki oluşturmasıdır. Bir renk, insanda yemek yeme isteğini arttırmada etkili olabilir. Renklerin Dekorasyonda Etkisi Nedir? Bu nedenle kişiler gerek özel hayatlarındaki dekorasyon girişimlerinde gerekse iş yaşantılarındaki renk tercihlerinde çok dikkatli davranmalıdır. Yemek yenilen bir mekâna iştah açıcı renkler yerine, iştah kapatıcı renkler uygulamanın bedeli çok ağır olabilir. Mesela mavi renk, iştah kapatıcı bir etkiye sahiptir.

Bu nedenle renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri bilinmeli ve ona göre bir dekorasyon sağlanmalıdır. Buna diğer bir örnek yeşil renktir. Yeşil renk insanda heyecan azaltıcı bir etkiye sahiptir ve güven duygusunu açığa çıkarır. Bu nedenledir ki genelde bir yerin giriş bölümünde sıklıkla kullanılır.

Renkler aynı zamanda kullanıldığı yerdeki olumsuz durumları olumlu hale çevirmede de işe yarar. Mesela karanlık ve dar bir alan, renkler sayesinde daha geniş ve ferah bir şekilde gösterilebilir. Açık renkler, özellikle de beyaz kullanıldığı alanda ferahlık ve genişlik duygusu uyandırır. Bu nedenle dar yerlerde, kasvetli ortamlarda tercih sebebidir. Küçük alanların dizaynında çok işe yarayan ve olumlu sonuçlar açığa çıkaran bir renktir. Görüldüğü üzere renkler, kişilerde çok farklı duygular açığa çıkarabilir. Bu nedenle kullanılacak yere göre renk tercihi yapmakta fayda vardır. Doğru seçilmiş renklerle yapılan bir dekorasyon;

Renk Tercihleri Dekorasyonlarda Çok Önemlidir

İnsan psikolojisinde olumlu etki sağlar.
Özel hayatta kullanılan mekânlarda huzur oluşmasına katkı sağlar.
İş yaşantılarında, yapılan işteki verim artışını sağlar.
Mekânların olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Pes Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!