enerji kimlik belgesi

Bursa Baymak Servisi
Bursa Baymak Servisi

Enerji kimlik belgesi, binalarda gerekli tertibatın alınarak enerji harcayan ürünlerin daha az enerjiyle çalışmasını sağlanması ve tutum sağlanarak enerji açığına son verilmesi için düzenlenen belgedir. enerji kimlik belgesi Doğrusu oturduğunuz binanın enerji tasarrufunu ne ölçüde sağlamış olduğunı tespit edilir ve bu ölçütün ne oranda olduğunu belirtir binanın enerji kimlik belgesi düzenlenir. Binanın enerji performans derslikını ve sera gazı emisyon kıymetini ölçer. Enerji performansını etkileyen kısımlar ısıtma, soğutma, sıcak su, havalandırma ve aydınlatma şeklinde kısımlardır. Binanızın enerji siınıfını bildiğimiz takdirde binaya ait lüzumlu önlemler alınabilir.

enerji kimlik belgesi

Ülkemizde enerji miktarının %30’unu konutlarda kullanılmaktadır. Bu sebeble oturduğumuz dairelerde harcadığımız enerji azımsamayacak derecede çoktur. Bunu Verimli kullanabilmek için ne olursa olsun Enerji kimlik belgesi almamız gerekir. Binanızın ısı kaybını ölçmek için dış cephelerden Termal Kamera ile yapımızın öğrenmeliyiz. Firmamız Termal kamera hizmeti uzman ekiplerce verilmekte ve yapıya ilişkin detaylı rapor sunmaktadır. Konutlarda/Meskenlerde kullandığımız enerjinin büyük bir kısmı ısınmadan kullanmaktayız. enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmalar Binanın ısınmasını etkileyen unsurlardan en önemlisi binanın dış cepheleridir. Binanın dış cephelerinde ne kadar ısı kaybı yaşandığını da termal kamera ile ölçmek mümkün. EKB belgesinde daha iyi bir enerji performansına haiz olmak için termal kamerayı dikkate alarak ekb sertifikasını hazırlamaktayız.

enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmalar

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu
18.04.2007 tarih ve 5627 Sayılı Enerji verimliliği kanununa istinaden enerjinin etkin kullanılması, israfın önlenmesi, enerji maliyetlerinin iktisat üzerindeki yükümlülüğünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerji kullanımındaki verimliliğinin artırılması amacıyla yürürlüğe girmiştir. Ancak yönetmeliğin geçici 4. Maddesinin birinci fıkrasına istinaden 01 Ocak 2011 tarihinden sonrasında yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir. 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılan binaların iskan ruhsatı alınması aşamasında Enerji kimlik belgesi sunmaları gerekmektedir. Yoksa iskan ruhsatı da alınamamaktadır.

Kısaca enerji kimlik belgesi bu kapsamda zorunlu hale gelmiş ve binaların enerji için denetim altına alınması gerekliliği şart olmuştur. Gene mevcut binanız var ve 01 Ocak 2011 tarihinden önce bina yaptırdınız bu binalar için de kanunun yürürlük zamanı olan 18.04.2007 tarihinden itibaren 10 yıl içinde enerji kimlik belgesi alınması zorunludur. Bina alıp satarken de bu kimlik belgesinin olması şarttır. Yetkili EVD şirketlerden olan firmamız EKB Uzmanlarımız Çsafha ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kullanıcı bilgiler ile beptr sistemine girilen bilgiler doğrultusunda EKB Belgesi oluşturulur.

Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verir?
Enerji Kimik Belgesi (EKB) bakanlık tarafınca yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı (EVD) şirketleri tarafından mevcut yapılar(2011 öncesi) verilir. Enerji kimlik belgelerini yeni yapılacak binalar için enerji kimlik belgesi düzenleyebilme yetkisi taşıyan kişiler tarafınca, meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler veya mimarlar yahut bünyesinde bu vasıfları taşıyan mühendis veya mimar bulundurulan tüzel kişiler tarafından düzenlenir ve verilir.

18.04.2007 tarih ve 5627 Sayılı Enerji verimliliği kanun kapsamında Türkiye’de enerji kimlik belgesi düzenleme hizmeti vermektedir. Yeni yapılacak binanız var iskan ruhsatı almanız gerekmektedir. Öncelikle iskan ruhsatı almadan önce binanızın enerji verimliliğinin ölçülmesi ve buna ilişkin denetlenmesi gerekmektedir. Binanızın incelenmesi yapılarak araştırma esnasında binanızın yapım yılı, yönü, konumu, durumu vb. örutubet arz eden genel bilgilerini tespit eder bunun yanı sıra binanızın yapımı sırasında kullanılan malzemenin cinsini, yalıtım yapılıp yapılmadığını, çatı, dış cephe montalama, döşeme ve pencere gibi temel detayları, soğutma ve ısıtma sistemlerinin verimliliğini, sıcak su sistemleri ile ilgili genel detayları kullanılan aydınlatma aparatları tipi sayısı ve benzer tür özelliklerini tespit eder. Yani enerjinin kullanımının asgari orana düşürülmesi lüzumlu olan tüm incelemeleri yapar ve buna ilişkin raporunu sunar buna istinaden enerji kimlik belgesi uzmanına raporu sunar ve enerji kimlik belgesi uzmanı bu rapora istinaden enerji kimlik belgesini düzenler ve onay için ilgili yerlere sunar.

Enerji Kimlik Belgesi gerekli Midir?
Günümüz çağında enerjinin verimli ve yerinde kullanılması açısından bu kimlik belgesinin düzenlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kimlik belgesi sayesinde binaların enerji kullanımını asgari oranda azaltılması hedeflenmiştir. Eski binaların da uygunluğunun denetlenmesi ve uygun olması için lüzumlu şartları taşıması amaçlanmış ve bu gereklilik yardımıyla eski ve yeni binaların her ikisinde de zorunlu hale gelmiş olarak ülkemizin enerji kullanımının ihtiyaç doğrultusunda kullanılması sağlanmaktadır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ İHTİYACI
Bir binanın asgari olarak enerji ihtiyacını ve enerji tüketiminin sınıflandırılması yani yalıtım özelleri ve ısıtma, soğutma sistemleri gibi verimle ile ilgili bilgilerin olduğu bir belgedir. Bu belgeyi her binanın edinmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi alındığı süreden itibaren 10 yıl bir geçerlilik süresine sahiptir. Bu sürenin bitimi ile beraber tekrar Enerji kimlik belgesi hazırlanacak ve yeni bir rapor ile yeniden düzenlenmektedir. Enerji kimlik belgesi, Enerji kimlik belgesi vermeye yetkisi olan kurumlar tarafınca hazırlanmış olur ve ilgili yerlerce onaylanır. Enerji kimlik belgesi 50 m2 ve üzeri olan yeni binalar için yapı kullanım izin belgesinin de ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.50 m2 ve üzeri olan mevcut olan binalar için de 31.12.2019 tarihine kadar Enerji kimlik belgesi alınma zorunlu bir hale gelmiştir. Bu sistem ile artık Türkiye’nin biroldukça alanın da Enerji belgeleri alınmaya başlanmıştır. Enerji belgelerini almadan yaptırılacak gerekli bina hizmetlerinin de yapılması daha doğru olmaktadır. enerji kimlik belgesi fiyat Kısaca binaya herhangi bir sistem yapılacak ise bu belge alınmadan yapılması ve belgenin de en kısa süre içerisinde alınması daha önemli olacaktır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NASIL ALINIR?
Enerji kimlik belgesini almak isteyen kişiler mevcut binaları için Bayındırlık ve İskân bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, Enerji kimlik belgesi uzmanlığı istihdam eden Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketleri tarafınca düzenlenmektedir. Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri, binanızı inceler ve binanın yapım yılı, yönü, konusu vs. Gibi bilgileri binanızın yalıtımını, çatı, dış cephe mantolama, döşeme ve teknik bilgileri ve aydınlatma sistemlerinde kullanılan elemanların tipi vs. Bilgilerini toplamaktadır. Enerji Kimlik belgesi binanın tümü için geçerli olması şarttır. Bu belge 10 yıl şeklinde bir süre içinde geçerlidir. İhtiyaca gore de bu belge 1 yıl benzer biçimde bir süre içinde değişmesi gerekmektedir. şu sebeple de yapılması ihtiyaç duyulan değişikliklerin Enerji kimlik belgesi almadan önce yapılması da bina için önemli bir yer alacaktır. Binalar yâda bağlarımsız olan bölgelere gore de alım satım yada kiraya verme şeklinde iş ve işlemlerde Enerji kimlik belgesinin bu alanlar için düzenlenmesi de şarttır.5 Aralık 2008 tarihinde 27075 sayılı Resmi Gazetede yer edinen binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ve yeni 50 m2 büyük olan mevcut binalar için Enerji kimlik belgesi almakta yasal olarak zorunlu bir hale gelmiştir. Binalara Enerji kimlik belgesi verilmeden önce binaların Enerji Performansları hesaplanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Pes Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!